Awaria turbiny – zatarte łożysko wirnika

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy w dotychczasowych artykułach – warunki pracy turbosprężarki są dość trudne. Rozgrzewa się ona do kilkuset stopni, będąc stale pod bardzo dużym obciążeniem i wytrzymując duże ciśnienia oraz przeciążenia. Z tego powodu wszystkie jej podzespoły muszą pracować wręcz idealnie, ponieważ jakiekolwiek odstępstwo od normy może oznaczać natychmiastową awarię. Turbosprężarka może zepsuć się dosłownie w ciągu  ułamka sekundy. Natomiast usuwanie skutków takiego zdarzenia bywa bardzo kosztowne. Jedną z najczęstszych awarii turbiny, która może wystąpić nagle, jest zatarcie łożysk wirnika. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Jak zorientować się, że właśnie przytrafiła nam się awaria turbiny? O tym już za chwilę w naszym serwisie.

turbiny awaria

Przyczyny zatarcia łożyska wirnika

Niestety, możliwych przyczyn awarii łożyska wirnika turbosprężarki jest wiele. Do często występujących należą wady produkcyjne, na które nie mamy żadnego wpływu i które mogą zdarzyć się nawet mimo rygorystycznej kontroli jakości, a także uszkodzenia wynikające ze zużycia lub zdarzeń losowych. Przykładowo: łożysko wirnika zamontowane w samochodzie, który przejechał już wiele tysięcy kilometrów, może stracić swoje właściwości na przykład na skutek wytarcia się powierzchni lub starzenia się środka smarnego. Powoduje to zwiększenie oporów pracy turbosprężarki i w efekcie podwyższenie temperatury, która w skrajnym przypadku może przekroczyć dopuszczalne wartości. Innym powodem awarii jest nieskuteczne działanie filtrów.  Wskutek tej awarii do komory wirnika mogą dostawać się ciała obce – najczęściej powoduje to wykrzywienie lub złamanie łopatek wirnika. To zaś oznacza niewłaściwe ciśnienie doładowania i w efekcie większe obciążenie łożysk.

Awaria łożyska wirnika może też wprost zależeć od sposobu użytkowania samochodu z turbosprężarką. Gdy olej silnikowy jest zbyt mocno zużyty lub gdy silnik wchodzi na wysokie obroty zaraz po starcie i jest wyłączany od razu po zatrzymaniu. W takich sytuacjach świeży olej nie dociera w odpowiednim czasie do podzespołów, powodując ich pracę „na sucho” i w konsekwencji szybkie zużycie.

Objawy zatartego łożyska

Wśród objawów zatarcia się łożyska możemy wyróżnić głośny „gwizd” podczas pracy turbiny oraz oczywiście spadek mocy. Najczęściej występuje także podwyższenie temperatury pracy podzespołu. W skrajnych przypadkach za samochodem pojawi się siwy dym – wtedy należy bezzwłocznie wyłączyć silnik, by uniknąć jego całkowitego zniszczenia.

Zatarte łożysko wirnika turbosprężarki to poważna awaria, która uniemożliwia właściwą pracę turbiny. Warto więc dbać o to, by do niej nie doszło podejmując podstawowe czynności zapewniające odpowiednie smarowanie łożysk oraz pozostałych elementów turbiny.

Czy ten wpis był przydatny?

Oceń tekst!

Średnia ocena / 5. Liczba głosujących

Oceń jako pierwszy!

Podziel się wiedzą!