Etapy regeneracji turbosprężarki

Turbosprężarki, ze względu na trudne warunki, w jakich muszą pracować (bardzo wysoka temperatura i ogromna prędkość obrotów), są urządzeniami, które dość często ulegają awariom. Niestety, w takim przypadku właściciela samochodu czeka spory wydatek – na zakup nowej turbiny należy wyciągnąć z portfela nawet 4000zł. O wiele sensowniejszym i kilkakrotnie tańszym rozwiązaniem jest jednak regeneracja uszkodzonego układu. Proces ten, starannie przeprowadzony w specjalistycznym zakładzie, pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, ale też przywróci całkowitą sprawność urządzenia. Aby jednak nadać zepsutej turbosprężarce „nowe życie”, konieczne jest dokładne przeprowadzenie kilku złożonych, skomplikowanych czynności w ściśle określonej kolejności. Dowiedzmy się zatem, jakie są etapy regeneracji turbosprężarki krok po kroku.

turbosprezarka - etapy regeneracji

Demontaż

Pierwszy krok to dokładne zbadanie zewnętrznych części turbiny i znalezienie ewentualnych uszkodzeń, takich jak np. pęknięcia obudowy. Kolejny etap to wymontowanie turbosprężarki z pojazdu. Nie jest to proces skomplikowany i nie wymaga specjalistycznego sprzętu – jednak tylko początek jest tak łatwy. Następnie bowiem trzeba rozkręcić urządzenie na pojedyncze części. Zanim zacznie się demontować turbinę, powinno się dokonać oznaczeń na korpusie dolotowym i wylotowym na wysokości otworu doprowadzającego olej, aby uniknąć pomyłek przy jej ponownym składaniu. Podczas demontażu konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności i precyzji. Bardzo łatwo jest bowiem uszkodzić zapieczone śruby i inne, ciasno przylegające do siebie elementy.

Czyszczenie

Kolejny etap regeneracji to bardzo dokładne wyczyszczenie rozmontowanych elementów. Części, które nie podlegają standardowej wymianie (zawsze wymienia się np. łożysko wirnika, pierścienie oporowe, odrzutniki olejowe czy uszczelki), są starannie czyszczone przy użyciu myjki ciśnieniowej i ultradźwiękowej. Następnie zostają wysuszone i poddane piaskowaniu w celu usunięcia pozostałych zanieczyszczeń. Dopiero wtedy można przeanalizować je pod kątem ewentualnych uszkodzeń.

Weryfikacja szkody

Szczegółowa diagnostyka uszkodzeń turbiny to jeden z głównych etapów jej naprawy. Wszystkie elementy są wtedy dokładnie oceniane pod kątem nawet najmniejszych uszkodzeń i konieczności naprawy lub całkowitej wymiany. Dokonuje się szeregu pomiarów i ich weryfikacji, uwzględniając zalecenia producenta. Szczególną uwagę zwraca się na elementy wirujące. Następnie, po zdiagnozowaniu przyczyn awarii wszelkie uszkodzone części wymieniane są na nowe.

Wyważanie

Aby wyeliminować wszelakie drgania i opory, które prowadzą do szybszego zużycia turbosprężarki i zwiększają ryzyko ponownych uszkodzeń, dokonuje się wyważenia dynamicznego. Proces ten polega na rozpędzeniu zespołu wirującego do prędkości odpowiadającej rzeczywistym warunkom pracy turbiny, przy użyciu specjalnej maszyny – wyważarki. Urządzenie to precyzyjnie wskazuje miejsca, w których należy zredukować masę niewyważenia. Redukcji dokonuje się przy użyciu szlifierki pneumatycznej, szlifując pola korekcyjne. Następnie turbinę znów poddaje się wyważeniu i ewentualnej korekcie, aż do osiągnięcia prawidłowego stanu. Przy okazji weryfikuje się również szczelność całego układu i nowych uszczelek.

Montaż i doważanie

Końcowy etap to ponowne złożenie turbosprężarki przy użyciu zregenerowanych i wymienionych elementów. Nowe części przed montażem zanurza się w benzynie ekstrakcyjnej w celu usunięcia ewentualnych zanieczyszczeń. Czynność ta odbywa się w tzw. „czystym” pomieszczeniu, umożliwiającym sterylność pracy i uzyskanie jak najlepszych efektów oraz wysokiej skuteczności. Po zakończeniu montażu, turbinę jeszcze raz poddaje się wyważeniu, by zredukować masy niewyważone, które mogą wystąpić przy wyższych prędkościach obrotowych. Następnie turbosprężarka przechodzi kontrolę jakości dotyczącą szczelności, hałaśliwości i prawidłowości pracy i montowana jest z powrotem do samochodu.

Czy ten wpis był przydatny?

Oceń tekst!

Średnia ocena / 5. Liczba głosujących

Oceń jako pierwszy!

Podziel się wiedzą!