Instalacja LPG w Turbo – czy to w ogóle możliwe?

4
(5)

Choć samochody z instalacją gazową raczej rzadko są jednocześnie wyposażone w turbo, nie jest to sytuacja niespotykana. Instalacja LPG w turbo jest możliwa. Aby wszystko sprawnie funkcjonowało w takim samochodzie muszą być jednak spełnione pewne warunki. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat instalacji LPG w Turbo – zapraszamy do lektury tego artykułu.

Uważaj na instalację LPG w turbo!

Samochody fabrycznie wyposażone w turbosprężarkę i jednocześnie instalację gazową zdecydowanie należą do rzadkości. Jednak ze względu na oszczędności wielu właścicieli pojazdów z turbo rozważa instalację LPG w swoim aucie. Zdarza się, że wybierają warsztat, w którym chcą dokonać montażu instalacji, zaś na miejscu okazuje się, że spotyka ich odmowa ze strony mechaników. Dlaczego tak się dzieje? Wielu niedostatecznie wykwalifikowanych pracowników podrzędnych warsztatów samochodowych ma spore obawy przed wykonaniem instalacji LPG w samochodzie wyposażonym w turbosprężarkę. Nic dziwnego – instalacja popularnego „gazu” w aucie z turbo wymaga sporej wiedzy i umiejętności. Pewnie też stąd wziął się mit, że w samochodzie z turbiną nie da się założyć instalacji LPG. Tymczasem nie tylko jest to możliwe, ale też wszystko będzie sprawnie ze sobą współgrać. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych fachowców, którzy podejmą się tego wyzwania.

Instalować, czy nie instalować…?

Oczywiście nie w każdym samochodzie z silnikiem turbodoładowanym da się z powodzeniem zamontować instalację LPG. Problemem będzie tu zazwyczaj nie sama turbina, ale spaliny. LPG ma bowiem większą temperaturę spalania niż benzyna. Przy nieprawidłowym montażu instalacji LPG zbyt wysoka temperatura spalania może doprowadzić do zniszczenia turbosprężarki. Stąd też zapewne wywodzi się geneza krążącego powszechnie mitu, że gaz niszczy turbo.

 Instalacja gazowa w samochodzie wyposażonym w turbinę musi być wykonana niezwykle precyzyjnie. Zastosowane w instalacji wtryskiwacze muszą mieć odpowiednią wydajność. Kluczowy jest również dobrze dobrany reduktor. Zarówno wtryskiwacze, jak i reduktor muszą być jak najlepszej jakości. To od nich w dużej mierze zależy jak długo instalacja będzie działać bez zarzutu i czy po drodze nie spotka nas jakaś niemiła niespodzianka w postaci awarii samochodu. Regularne przeglądy i serwisowanie instalacji LPG w samochodach z turbo to podstawa, by połączenie to działało bez zarzutu i bez szkody dla silnika czy innych podzespołów.

Gdzie zakładać LPG, a gdzie lepiej tego nie robić?

Instalację LPG można bez obaw zakładać w większości modeli samochodów z turbo takich marek jak np. Opel, Volvo, czy Volkswagen. Właściwie instalacja LPG możliwa jest w większości aut z turbodoładowanym silnikiem. Wyjątki od tej reguły są naprawdę nieliczne. Wprawni mechanicy powinni sobie poradzić praktycznie z każdym przypadkiem.

Instalacji LPG zdecydowanie nie poleca się w samochodach z bardzo mocno doładowanym silnikiem, czyli takich mocno stuningowanych. W pojazdach tego typu ciśnienie doładowania wynosi ponad 5 barów – jest więc wyższe niż w butli z gazem, a taka różnica ciśnień to gwarancja problemów z samochodem. Do instalacji LPG w turbo nie są też stworzone takie auta jak Volvo S60, Ford Focus, Subaru, BMW serii 5.

A jeśli zastanawiacie się, jak poradzi sobie silnik 1.8 Turbo z instalacją LPG, zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu, gdzie wszystko jest dokładnie objaśnione.

Czy ten wpis był przydatny?

Oceń tekst!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosujących 5

Podziel się wiedzą!