Na czym polega chiptuning?

Chiptuning to – najprościej mówiąc – prosty i tani sposób na poprawę parametrów silnika. Najczęściej zabieg ten stosuje się w autach wyposażonych w turbodoładowanie, gdyż wolnossące silniki są najmniej podatne na zmiany. W przypadku turbodiesli za pomocą chiptuningu można podkręcić osiągi motoru nawet o 30%. Jeśli mowa o doładowanych jednostkach benzynowych, to można liczyć na wzrost mocy i momentu o 20-25%. Wyniki te brzmią imponująco. Czy jednak chiptuning zawsze jest bezpieczny dla naszego pojazdu i na czym to w ogóle polega?

Zasada działania chiptuningu

We współczesnych samochodach programy pracy silników sterowane są za pomocą chipów. Chipy te można elektronicznie modyfikować tak, aby uzyskać z fabrycznej jednostki jeszcze więcej mocy. W ten sposób dochodzi się do rezerw, które nie zostały wykrzesane w fabryce. Jest to powszechna praktyka ze względu na chęć utrzymania zużycia paliwa czy trwałości silnika na odpowiednim, według producenta, poziomie. Producenci często bowiem pozostawiają w silnikach duży zapas wielu parametrów po to, aby „dodawać” je w nowszych modelach czy też dopasowywać do wyposażenia, wielkości lub masy konkretnego modelu.

Chiptuning- jak to wygląda w praktyce?

Chiptuning przebiega w ten sposób, że fachowiec podłącza swój komputer do centralki sterującej pojazdu i modyfikuje dawkę podawanego paliwa, czas oraz kąt wyprzedzenia zapłonu (w dieslach – wtrysku). Ponadto modyfikuje również ciśnienie doładowania, a także maksymalne dopuszczalne obroty silnika. Poprawnie wykonany tuning polega na precyzyjnym dopasowaniu pracy silnika w taki sposób, aby nie był on przeciążony. Zmiany w oprogramowaniu to zadanie dla fachowców mających dostęp do profesjonalnego zaplecza technicznego i hamowni. Samochód poddawany chiptuningowi powinien być w dobrym stanie technicznym, zwłaszcza jeśli chodzi o napęd i związane z nim układy.

Na co zwrócić szczególną uwagę, kiedy decydujemy się na chiptuning – sprawdźcie  film Moto Doradcy

Chiptuning – zalety

Dzięki zastosowaniu chiptuningu samochód staje się bardziej dynamiczny i elastyczny. Można szybciej wykonywać manewry wyprzedzania i omijania, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Łatwiej też pokonywać wzniesienia, dlatego na ten rodzaj modyfikacji często decydują się np. użytkownicy kamperów, dużych samochodów rodzinnych oraz przyczep. Warto dodać, że prawidłowo wykonany chiptuning nie wpływa na pogorszenie parametrów emisji spalin. Nie musimy więc mieć obaw, że nasz pojazd po modyfikacji będzie miał problemy podczas standardowych badań technicznych.

Wady chiptuningu

Chiptuning ma też jednak swoje wady. Przede wszystkim traci się gwarancję producenta na samochód, gdyż ingerencję w sterowniki można wykryć podczas przeglądu. Wyjątkiem jest tzw. tuning fabryczny, wykonywany przez samego producenta. Jednak w Polsce nie jest to zbyt rozpowszechniona usługa. Ponadto trzeba mieć świadomość, że chiptuning to ingerencja w wiele parametrów pojazdu. Uszkodzeniu może ulec cały szereg podzespołów m.in. turbosprężarka, wtryskiwacze, skrzynia biegów, cały układ korbowo-tłokowy, sprzęgło, katalizator czy filtr cząstek stałych – zwłaszcza przy niefachowym wykonaniu. Decydując się na modyfikację, należy wziąć pod uwagę to, że niektóre części eksploatacyjne mogą się zużywać szybciej, a żywotność silnika spadnie. Trzeba się także liczyć z tym, że zużycie paliwa może wzrosnąć, chociaż nie jest to regułą.

Czy ten wpis był przydatny?

Oceń tekst!

Średnia ocena / 5. Liczba głosujących

Oceń jako pierwszy!

Podziel się wiedzą!