Najwięksi producenci turbosprężarek

5
(4)

Turbosprężarki montuje się obecnie w niemal każdym samochodzie. Popyt jest więc ogromny – tyle, ile marek i modeli pojazdów – tyle rodzajów turbosprężarek trzeba produkować. Nic zatem dziwnego, że w ciągu ostatnich kilku lat na rynku pojawiło się wielu producentów zajmujących się wytwarzaniem tego podzespołu. Część z tych firm jest zupełnie nowa, część zaś doskonale wszystkim znana dzięki swoim wcześniejszym produktom. Ze względu jednak na trudne warunki pracy i łatwe uleganie zniszczeniom, na jakie narażona jest turbosprężarka, jej jak najlepsze zaprojektowanie i wykonanie to nie lada sztuka. Z tego względu jedynie kilku światowym producentom udało się zyskać uznanie klientów, renomę i wysoką pozycję na rynku. Poznajmy więc najważniejszych globalnych „turbopotentatów”.

turbosprezarki - najwieksi producenci

Garrett-Honeywell

Nie sposób nie postawić na pierwszym miejscu firmy Garrett, której produkty są najbardziej rozpoznawanymi i najpopularniejszymi w tej branży. Garrettt to amerykańskie przedsiębiorstwo założone w 1936 roku, należące do koncernu Honeywell. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji wszelkiego typu turbosprężarek do silników spalinowych stosowanych do napędu pojazdów osobowych, ciężarowych, wyścigowych, autobusów oraz specjalistycznych maszyn. W ofercie firmy znajduje się również grupa turbin dedykowanych do sportu motorowego i tuningu. Turbosprężarki Garrett można znaleźć w silnikach z doładowaniem w samochodach poruszających się po europejskich drogach, pochodzących od niemal wszystkich producentów. Ciągły rozwój i doskonalenie produktów tej firmy zapewnia ogromny sztab inżynierów i konstruktorów. Natomiast za rozpowszechnianie i sprzedaż produktów tej firmy odpowiada sieć ponad 400 dystrybutorów w 70 krajach świata.

BorgWarner

To kolejna amerykańska firma z ponad 100-letnim doświadczeniem, posiadająca 60 fabryk w 18 krajach świata – w tym jedną w Polsce – w Rzeszowie. Specjalizuje się głównie w produkcji wysokiej jakości części do silników i układów napędowych. Konstruktorzy BorgWarner skupiając się głównie na technologiach zmniejszających zużycie paliwa i emisję spalin oraz poprawiających wydajności pojazdu. Oprócz turbosprężarek firma ma w swojej ofercie także elementy i systemy zapłonowe, elektroniczne systemy regulacyjne oraz system grzewczy PTC. Wszystkie produkty powstają przy wykorzystaniu nowoczesnych technik projektowania i produkcji, w oparciu o rozwiązania przyjazne środowisku.

Holset

Pierwsze w naszym zestawieniu europejskie przedsiębiorstwo, założone w Wielkiej Brytanii w połowie XX wieku z myślą o produkcji podzespołów dla samochodów sportowych. Od 1973 roku firma należy do amerykańskiej korporacji Cummins Turbo Technologies. Jednak ze względu na renomę, jaką wyrobiła sobie przez lata, nazwa Holset jest wciąż używana. Obecnie ci europejsko-amerykańscy producenci turbosprężarek są światowym liderem produkcji tego podzespołu. Produkty Holset są montowane przez wielu wytwórców silników samochodowych, a także szeroko wykorzystywane w sportach motorowych.

IHI

To z kolei potentat rynku azjatyckiego – japońska firma IHI (Ishikawajima-Harima Heavy Industries), której historia sięga 1853 roku. Japońscy producenci turbosprężarek wytwarzają turbiny do silników o najróżniejszym rozmiarze – od najmniejszych, przeznaczonych dla motocyklów i samochodów osobowych, aż po ogromne podzespoły silników statków morskich lub elektrowni, samolotów a nawet rakiet kosmicznych. Dotychczas wyprodukowano ponad 40 milionów sztuk turbosprężarek tej firmy. Dystrybuowane są one przede wszystkim w rejonie Stanów Zjednoczonych, Europy, Tajlandii, Chin i Korei.

Mitsubishi Turbochargers

Znana każdemu firma motoryzacyjna, powstała w Japonii w 1870 roku jako firma transportowa. Obecnie, po przekształceniu w koncern, znacznie poszerzyła swoją działalność i zajmuje się wieloma sektorami gospodarki. To już nie tylko producenci turbosprężarek czy innych części samochodowych. Mitsubishi Turbochargers zajmuje się obecnie zarówno produkcją samochodów osobowych, jak i produkcją automatyki przemysłowej czy elektroniki. Działa również w sektorze hutniczym, zbrojeniowym, lotnictwie a nawet bankowym. Ogromne doświadczenie w branży motoryzacyjnej oraz innowacyjne technologie projektowania i produkcji zapewniają coraz to doskonalsze rozwiązania połączone z niezmiennie wysoką jakością. Turbosprężarki Mitsubishi cenione są przez użytkowników za niezawodność działania oraz lekką budowę.

Czy ten wpis był przydatny?

Oceń tekst!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosujących 4

Podziel się wiedzą!