Twin Turbo a BiTurbo – różnice

2
(4)

Silniki doładowane za pomocą turbosprężarki stają się coraz popularniejsze. Obecnie w niemal każdym samochodzie można spotkać ten niezwykle przydatny podzespół. Są jednak sytuacje, w których wykorzystanie typowej turbosprężarki to niewystarczająco efektywne rozwiązanie. Producenci silników wyszli naprzeciw oczekiwaniu wymagających użytkowników wyczynowych samochodów, opracowując systemy nazywane Twin Turbo oraz BiTurbo. Są to w zasadzie dość podobne rozwiązania, dlatego wiele osób używa tych określeń zamiennie. Niektórzy są wręcz zdania, że to dwie nazwy dla tego samego układu, powstałe wyłącznie dla celów marketingowych. Jednak istnieją między nimi pewne faktyczne różnice i dlatego przedstawiamy je krótko w poniższym artykule.

BiTurbo

BiTurbo to system, w skład którego wychodzą dwie turbosprężarki pracujące w sposób równoległy. Najczęściej są one zbliżone pod względem rozmiaru i parametrów. Zastosowanie dwóch turbosprężarek działających w układzie BiTurbo zwiększa elastyczność silnika, poprawiając wydajność doprowadzania powietrza do cylindrów i w ten sposób skracając czas reakcji na zmienną ilość doprowadzanych spalin.

System BiTurbo stosuje się najczęściej w silnikach o pojemności większej niż 2,5 l. Jest też bardzo często spotykany w silnikach o układzie widlastym, w którym każda z turbosprężarek zasila w powietrze połowę cylindrów. W tego typu jednostkach napędowych jest to rozwiązanie znacznie łatwiejsze pod względem mechanicznym. Jest to bowiem najmniej skomplikowany układ w sytuacji, gdy silnik wyposażony jest w dwa osobne kolektory dolotowe. Ponadto, dzięki dużej pojemności skokowej, silniki takie nie mają niedoboru mocy na niskich obrotach. Z kolei przy wyższych obrotach ilość spalin jest wystarczająca, by zasilić obie turbosprężarki i umożliwić ich efektywne działanie.

Twin Turbo

Z pozoru jest to układ bardzo podobny – w jego skład także wchodzą dwie turbosprężarki. Różnią się one jednak rozmiarami i z tego powodu na ogół nie pracują równolegle. Mniejsza ma za zadanie doładować silnik podczas niskich obrotów silnika, zaś przy zwiększeniu prędkości obrotowej jest ona stopniowo przełączana na większą turbinę. Docelowo to właśnie ona przejmuje całkowicie rolę podzespołu odpowiadającego za doładowanie silnika. Za płynne i nieodczuwalne dla kierowcy przełączenie odpowiada sterowany hydraulicznie zawór.

Korzyści wynikające z Twin Turbo są szczególnie zauważalne w mniejszych jednostkach napędowych, gdy zwiększenie momentu obrotowego jest potrzebne już przy niskich obrotach silnika, choć z powodzeniem system ten sprawdzi się także w większych silnikach.

A jeśli wolicie posłuchać jak o temacie Twin Turbo i BiTurbo opowiadają profesjonaliści, klikajcie w filmik poniżej. Miłośnicy czterech kółek wszystko pięknie wyjaśniają.

Czy ten wpis był przydatny?

Oceń tekst!

Średnia ocena 2 / 5. Liczba głosujących 4

Podziel się wiedzą!