Układ dolotowy, czyli jak samodzielnie bez turbiny zwiększyć moc silnika

3.2
(5)

Turbosprężarka to bardzo efektywne rozwiązanie pozwalające na zwiększenie mocy silnika. Jeśli jednak nie mamy w swoim samochodzie turbo, a chcemy zwiększyć moc silnika, zainstalowanie turbiny może okazać się stosunkowo drogą inwestycją. Wymiana turbiny na większą lub zamontowanie jej w samochodzie, który do tej pory nie był w nią wyposażony to koszt rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych. Co zrobić, by niższym kosztem zwiększyć moc silnika? Jedną z odpowiedzi jest – to samo co turbosprężarka (choć na nieco mniejszą skalę), czyli zapewnić lepszy dostęp powietrza do silnika. Można tego dokonać nieco modyfikując układ dolotowy, o czym opowiemy w dalszej części tego artykułu.

jak zwiekszyc moc silnika

Po co modyfikować układ dolotowy?

Ideą modyfikacji układu dolotowego jest dostarczenie większej ilości powietrza do silnika. W ten sposób komputer (zwany ECU) dozuje większą ilość paliwa, wpływając tym samym na moment obrotowy. Producenci samochodów tak projektują fabryczne doloty powietrza, by zapewniały jego wystarczającą ilość i mieściły się w komorze silnika. Dlatego często są one dość skomplikowane i utrudniają optymalny przepływ. Jednak możliwe jest zmniejszenie oporów jego przepływu i zwiększenie wydajności. Można tego dokonać kilkoma prostymi sposobami, które nie wymagają wielkich zdolności technicznych. Z powodzeniem można je wykonać własnoręcznie. Trzeba jednak pamiętać, że błąd w modyfikacji może pogorszyć osiągi, zamiast je poprawić. Dlatego też trzeba do nich podchodzić z rozsądkiem i rezerwą.

Zmiana filtra powietrza na stożkowy

Stożkowe filtry powietrza mają bardzo mały opór w porównaniu do tradycyjnych, dlatego mogą mieć duży wpływ na osiągi silnika. Ich montaż na ogół nie jest zbyt skomplikowany, stąd też jest to często wykonywana modyfikacja. Niektórzy zapominają jednak o tym, że powietrze docierające przez taki filtr musi być jak najchłodniejsze. Osoby takie nie stosują zalecanych osłon termicznych, co skutkuje czasem nawet zmniejszeniem mocy silnika. By maksymalnie wykorzystać zalety filtra, należy go osłonić izolacyjnymi ściankami, czy to sprzedawanymi wraz z filtrem, czy też wykonanymi samodzielnie. W ten sposób odetniemy dostęp powietrza znad rozgrzanego silnika.

Zmiana lokalizacji wlotu powietrza

Wlot powietrza w popularnych samochodach jest często umieszczony w miejscach o jego małym przepływie. Zabieg ten znacznie ogranicza jego ilość dostarczaną do cylindrów. Zazwyczaj można jednak nieco go zmodyfikować, tworząc prosty układ rur, którego wlot zostanie umieszczony w jak najdogodniejszym miejscu. Dobrze dobrana lokalizacja wlotu powietrza nie tylko zwiększy jego ilość docierającą do silnika, ale także pozwoli obniżyć temperaturę. Taka modyfikacja bardzo korzystnie wpływa na osiągi. Trzeba jednak pamiętać, by był to możliwie jak najprostszy układ dolotowy, bez zbędnych zagięć i przewężeń. Stworzenie skomplikowanego dolotu wymaga dużej ilości trudnych obliczeń. Większość z nas z pewnością nie byłaby w stanie ich dokonać.

Czy ten wpis był przydatny?

Oceń tekst!

Średnia ocena 3.2 / 5. Liczba głosujących 5

Podziel się wiedzą!