Zalety i wady turbosprężarek

3
(2)

Turbosprężarki na dobre rozgościły się już w motoryzacyjnym świecie. Wszystko wskazuje na to, że w przeciągu kilku najbliższych lat podbiją go całkowicie. Trudno się dziwić takiemu zjawisku. Turbiny swoją popularność zawdzięczają temu, iż dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest zwiększenie mocy pojazdu przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów jego eksploatacji. A to przecież stanowi cel każdego użytkownika samochodu. Te, jak i wiele innych czynników sprawiają, iż kierowcy bardzo chętnie decydują się zakup samochodów z silnikiem turbodoładowanym. Mimo licznych plusów, rozwiązanie to ma jednak też swoje minusy. Poznajmy zatem wady i zalety turbosprężarek.

zalety i wady turbin

Zalety

Jak już wspomnieliśmy, turbosprężarka to urządzenie służące do zwiększenia sprawności silnika poprzez zwiększenie jego mocy, przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa. Zwiększeniu sprawności silnika towarzyszy jego mniejszy rozmiar i masa oraz niższe obroty w czasie pracy. Turbina pozwala bowiem uzyskać wyższy moment obrotowy przy niższych obrotach, niż w jednostkach wolnossących, co sprawia, że silnik jest bardziej dynamiczny. Przy tym wszystkim nie obciąża ona silnika, gdyż napędza ją energia spalin. Przy okazji turbosprężarka znacząco obniża emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Tym samym czyni samochody w nią wyposażone bardziej przyjaznymi dla środowiska. Jeśli zaś chodzi o oszczędności, w przypadku silników benzynowych zużycie paliwa maleje o 20-30%. Natomiast w silnikach wysokoprężnych nawet do 40%. Ponadto, z racji mniejszej pojemności silnika, zmniejszają się także składki ubezpieczenia OC. Warto także wspomnieć o takich zaletach turbo jak lepsze opłukanie cylindra ze spalin oraz brak odczuwalnego spadku mocy w przypadku spadku ciśnienia atmosferycznego.

Wady

Turbosprężarka nie jest jednak rozwiązaniem idealnym i oczywiście posiada również swoje wady. Najpoważniejszą z nich jest duża awaryjność takiego układu. Sposób jej działania, czyli praca w bardzo wysokich temperaturach (nawet 1000 stopni Celsjusza) i na bardzo szybkich obrotach (ponad 100 000 obr/min), naraża ją bowiem na ogromne obciążenia. Awarie często powodują także sami kierowcy, nie stosując się do zaleceń eksploatacyjnych. Przy nieodpowiednim użytkowaniu takiego pojazdu narażamy się na wysokie koszty naprawy turbodoładowania. Koszt regeneracji turbiny wynosi średnio od 800 do 2000 zł, zaś nowa turbosprężarka – 5000 zł. Tak wysoka cena bierze się głównie z ceny materiałów, jakie muszą być użyte do produkcji podzespołu. Wynika ona także z konieczności bardzo precyzyjnego wykonania naprawy oraz ze skomplikowania układu, co z kolei stawia wyższe wymagania innym podzespołom. Nic więc dziwnego, iż cena początkowa samochodu wyposażonego w turbinę zawsze jest o kilka tysięcy wyższa, niż tego, który jej nie posiada.

Czy ten wpis był przydatny?

Oceń tekst!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosujących 2

Podziel się wiedzą!