Zalety i wady turbosprężarek

Turbosprężarki na dobre rozgościły się już w motoryzacyjnym świecie i wszystko wskazuje na to, że w przeciągu kilku najbliższych lat podbiją go całkowicie. Nic w tym dziwnego – swoją popularność zawdzięczają temu, iż dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest zwiększenie mocy pojazdu przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów jego eksploatacji, co stanowi cel każdego użytkownika samochodu. Te, jak i wiele innych czynników, sprawiają, iż kierowcy bardzo chętnie decydują się zakup samochodów wyposażonych w turbinę. Mimo licznych zalet, rozwiązanie to ma jednak też swoje wady. Dowiedzmy się zatem nieco więcej o plusach i minusach silnika turbodoładowanego.

Zalety

Jak już wspomnieliśmy, turbosprężarka to urządzenie służące do zwiększenia sprawności silnika poprzez zwiększenie jego mocy, przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa – co oczywiście przekłada się na oszczędności finansowe. Silnik doładowany, dzięki wykorzystaniu energii gazów wydechowych, jest bowiem sprawniejszy, a zwiększeniu sprawności towarzyszy jego mniejszy rozmiar i masa oraz niższe obroty w czasie pracy. Turbina pozwala bowiem uzyskać wyższy moment obrotowy przy niższych obrotach, niż w jednostkach wolnossących, co sprawia, że silnik jest bardziej dynamiczny. Przy tym wszystkim nie obciąża ona silnika, gdyż napędza ją energia spalin. Przy okazji powoduje to, iż turbosprężarka znacząco obniża emisję szkodliwych substancji do atmosfery, czyniąc samochody bardziej przyjaznymi dla środowiska. Jeśli zaś chodzi o oszczędności, w przypadku silników benzynowych zużycie paliwa maleje o 20-30%, a w wysokoprężnych nawet do 40%. Ponadto, z racji mniejszej pojemności silnika, zmniejszają się także składki ubezpieczenia OC. Warto także wspomnieć, iż inne zalety wykorzystania turbosprężarki to lepsze opłukanie cylindra ze spalin oraz brak odczuwalnego spadku mocy w przypadku spadku ciśnienia atmosferycznego.

 

Wady

Turbosprężarka nie jest jednak rozwiązaniem idealnym i oczywiście posiada również swoje wady. Najpoważniejszą z nich jest duża awaryjność takiego układu. Sposób jej działania, czyli praca w bardzo wysokich temperaturach (nawet 1000 stopni Celsjusza) i na bardzo szybkich obrotach (ponad 100 000 obr/min), naraża ją bowiem na ogromne obciążenia. Awarie często powodują także sami kierowcy, nie stosując się do zaleceń eksploatacyjnych, które dla samochodu wyposażonego w turbinę są nieco bardziej wymagające. Przy nieodpowiednim użytkowaniu takiego pojazdu narażamy się na koszty, które w przypadku naprawy turbodoładowania są bardzo wysokie – regeneracja wynosi średnio od 800 do 2000zł, zaś nowa turbosprężarka – 5000zł. Tak wysoka cena bierze się z kosztów materiałów, jakie musza być użyte do produkcji podzespołu, z konieczności bardzo precyzyjnego wykonania oraz ze skomplikowania układu, co z kolei stawia wyższe wymagania innym podzespołom. Nic więc dziwnego, iż cena początkowa samochodu wyposażonego w turbinę zawsze jest o kilka tysięcy wyższa, niż tego, który jej nie posiada.