Do czego stosuje się turbosprężarki?

5
(1)

Turbosprężarka to urządzenie wirnikowe, które służy do doładowania, a więc zwiększenia mocy silnika spalinowego. Dzięki temu, iż umożliwia znaczącą poprawę jego osiągów i duże oszczędności finansowe, a także zmniejsza emisję szkodliwych substancji do środowiska, w ostatnich latach stała się niezwykle popularna i powszechnie montowana w pojazdach każdego typu na całym świecie. Nie jest to urządzenie ani skomplikowane, ani nowoczesne – turbinę wykorzystuje się bowiem już od ponad 100 lat. Wciąż jednak postrzegana jest jako fenomenalny, zbawienny wręcz wynalazek, który doceniają zarówno kierowcy, jak i konstruktorzy. Bez turbo praktycznie nie można wyobrazić sobie współczesnego świata motoryzacji. Dowiedzmy się zatem nieco więcej na temat szerokiego zastosowania układu turbodoładowanego.

turbosprezarka do czego

Po co nam turbosprężarka?

Turbosprężarka to urządzenie, które pozwala sprężać powietrze dostarczane do cylindrów w silniku. Umożliwia tym samym doprowadzenie do niego większej ilości paliwa i uwolnienie większej ilości energii w czasie spalania. Przy jej wykorzystaniu możliwe jest doładowanie silnika spalinowego, a więc zarówno wysokoprężnego, jak i benzynowego. Jak już wspomnieliśmy, turbosprężarka – z racji, iż napędzana jest energią spalin – pozwala także zmniejszyć emisję substancji szkodliwych. Natomiast w przypadku tuningu pojazdu, pozwala uniknąć konieczności zmiany objętości skokowej silnika.

W jakich pojazdach stosuje się turbosprężarki?

Na początku turbiny stosowano jedynie w samochodach ciężarowych, których silniki diesla nie wymagają skomplikowanej regulacji turbosprężarki. Dużym tonaż takich samochodów sprawia, że silniki bez turbodoładowania miałyby realne problemy z ich udźwignięciem. Turbosprężarka umożliwia zaś swobodne poruszanie się tych wielkich pojazdów, co z kolei pozwala szybciej i bardziej ekonomicznie transportować ładunki. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku maszyn budowlanych i rolniczych, które również coraz częściej wyposaża się w układ turbodoładowany. Ponadto, turbosprężarki są także „obowiązkowym” urządzeniem w samochodach sportowych. Pozwalają zwiększyć moc ich silników bez konieczności zwiększania masy pojazdu. W przypadku aut wyczynowych niewielkie gabaryty mają szczególne znaczenie, gdyż im samochód lżejszy, tym szybszy.

Turbo nasze powszednie

Ze względu na rozwój technologii i zwiększoną konieczność troski o stan środowiska naturalnego, turbosprężarki obecnie są powszechnie stosowane również w samochodach osobowych. Mimo iż ze względu na popularność silników benzynowych turbodoładowanie wkraczało tam powoli, od lat 60-tych ubiegłego stulecia w dziedzinie tej nastąpił ogromny postęp. Obecnie w turbosprężarkę wyposażony jest praktycznie każdy silnik wysokoprężny znajdujący się w samochodzie osobowym. Co ciekawe, układ turbodoładowany znajduje zastosowanie nawet w lotnictwie i w silnikach okrętowych. Wykorzystane w samolotach układy wielu turbosprężarek (tzw. doładowanie wielostopniowe) umożliwiają ograniczenie spadku mocy silnika w miarę wzrostu wysokości lotu. W przypadku okrętów natomiast stosuje się turbodoładowanie stałociśnieniowe, które pozwala utrzymać stałe ciśnienie doładowania.

Czy ten wpis był przydatny?

Oceń tekst!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosujących 1

Podziel się wiedzą!